Sok viselkedsi formt rtelmezni tudunk, de vannak olyanok is, amelyek furcsnak tnhetnek, s aggodalomra adhatnak okot. A legtbb esetben ezek a viselkedsi formk teljesen rtalmatlanok.
Cicd sszekocogtatja a fogait?
A macskd hossz ideje figyel valamit, felveszi a kszenlti testhelyzetet, s a fogait csattogtatja, esetleg furcsa, "mekeg" hangokat ad ki.
Ez olyankor trtnik, amikor kinzett magnak egy clpontot, de nem tudja megkzelteni azt - legyen sz egy lgyrl, vagy egy madrrl, amely egy kzeli fn ldgl. Senki sem tudja pontosan, hogy mirt is szoktk a macskk ezt csinlni, de a macskk viselkedsnek tanulmnyozsval foglalkoz Desmond Morris fellltott errl egy elmletet. azt gondolja, hogy ilyenkor a macska a hallos haraps vgrehajtsa utn svrog, szinte elkpzeli, ahogyan elharapja az ldozat torkt.
Grimaszol?
Az is elfordulhat, hogy a macska valamit ersen megszagolgat. Ilyenkor gy nz ki, mintha gnyosan vigyorogna, vagy grimaszolna. Ez nevezzk Flehmen-reakcinak, ilyenkor az llat felhzza a fels ajkait, s az aromt nemcsak megszagolja, hanem meg is kstolja. A macska szjban, a szjpadls mgtt, az orrreg hts rszben egy pros vomeronazlis szerv tallhat, amit ms nven Jacobsen szervnek hvunk. Ez a rsz rendkvl rzkeny a levegben lv kmiai anyagokra. Hogy mg tovbb tanulmnyozza az szlelt szagot, a macska a nyelvvel is belekstol az jonnan felfedezett aromba, ettl nz ki gy, mintha grimaszolna.
Macskd nem takart el maga utn?
A macskk ltalban nagyon ignyesek, ha a vgtermkk eltakartsrl van sz, mert semmilyen nyomot nem hagyhatnak maguk utn, hogy egy potencilis ragadoz rjuk talljon. De az olyan macska, amelyik elvgzi a dolgt, s nem takart el maga utn, hanem otthagyja a vgtermket, hogy mindenki lthassa, az a kvetkezt zeni a klvilgnak: „ H, itt vagyok! s akkor mi van?"
A kinti macskk kztt gyakran elfordulhatnak kisebb-nagyobb verekedsek, mert mindegyik macska megjelli a sajt terlett, s a betolakodknak jl elltja a bajt. Ha a kinti macskk egy verekeds, vagy egy nem ivartalantott szomszd cica miatt nem rzik magukat kellkppen biztonsgban, akkor a dolgukat nem odakint a szabad g alatt, hanem odabent fogjk elvgezni.
Ha a macskd odakint vgzi el a dolgt, nem sokat tehetsz ellene. Persze nem rt eltakartanod, nehogy valaki belelpjen. Fontos, hogy legyen egy macskakijrat, gy a cicd akkor mehet ki, amikor csak kedve tartja.
De ha macskd jobban kedveli a bentlakst, akkor biztosts neki bvhelyeket, hogy nagyobb biztonsgban rezhesse magt, egy macskaalmot, hogy legyen hov vgeznie a dolgt, s egy kaparft, hogy szegny macsknak legyen min nyomokat hagynia maga utn. Kiprblhatsz olyan szert is, ami a macskk pofatjki feromonjainak mestersges vltozatt tartalmazza, spray s prologtat formjban egyarnt kaphat. Ezt a ksztmnyt kimondottam arra fejlesztettk ki, hogy a kandrod jl rezze magt a brben, cskkentse a karomlezsi s terletjellsi szoksainak megnyilvnulsait.
A cica ugrndozik, drglzik?
Amikor a macska a lbad eltt ide-oda ugrndozik, az azrt van, mert nem tud felugrani egszen az arcodig, hogy hozzd drglzhessen. Ezrt azzal is megelgszik, hogy jl hozzdrglzik a lbadhoz. Ez a viselkedsi forma egy finom dvzl puszinak felel meg.
Imd, mgis megharap?
Egyik pillanatban megsimogatod, a msikban meg azon veszed szre magad, hogy a macska kegyetlenl harapdlja a karodat. Ilyenkor azt prblja a tudtodra adni, hogy mr megkapta a neki jr trdst.
Bizonyra nem vetted szre a finomabb jeleket s clzsokat, mint pldul a farokcsvlst, a hatalmasra tgult pupillkat, vagy a htralaptott fleket. A macska ezutn kiss el fogja szgyellni magt s eloldalog. Nem szerette volna megharapni s sszekarmolni a szeretett gazdijt, de mi mst tehetett volna?
Legkzelebb, amikor megsimogatod, figyelj az eljelekre - gy megszhatod a knyrtelen tmadst.
Hny a cica?
A macskk tbbet s gyakrabban hnynak, mint az emberek, ezrt semmi ok az aggodalomra. A macskk elg gyakran szrgombcokat hnynak ki. Ha a cicd nem sokkal evs utn hny, s ami kijn, az nem sokban klnbzik attl, ami bement, akkor valsznleg anlkl ette meg az telt, hogy azt elzleg megrgta volna.
De ha a macskd a nap folyamn tbbszr is hny, akkor jobb lesz megfigyels alatt tartanod. A macska nagyon jl tudja sznlelni, hogy minden rendben van, gyhogy lgy elvigyzatos! Hasmense van? A harmadik szemhj is lthatv vlt? Feltnen folyik a nyla? Akkor mihamarabb el kell vinni az llatorvoshoz!
Rgja a karmt?
A macskk gyakran a hts lbaikon lev karmukat rgcsljk. Ilyenkor a rgi karom tokjt tvoltjk el fogaik segtsgvel, hogy a friss karmok, amik ezek alatt lapunak, knnyebben elbjhassanak. Erre a dologra azrt van szksg, mert a hts lbukon a karmaikat nem tudjk a fnl meglezni.
Fel-al szaladgl?
Akadnak mg olyan macskatulajdonosok is, akik mg nem lttk, amint a macskt elkapja az „tperc" - ilyekor krbe-krbe rohangl a hzban, a macskabejraton ki-be szaladgl, felpattan a szkekre, kifut a kertig, nyelvt csettintgeti. A farka ltalban egy fordtott „U" - alakot vesz fel. Amikor ez az rletes aktivits vget r, a macska egy teljesen ms viselkedsi formt vesz fel, mintha az elbbi meg sem trtnt volna.
A macskk gy vezetik le a flsleges energijukat, ilyenkor valjban nagyon boldogok s elgedettek. Ez az "rlt" viselkedsforma fknt a fiatalabb llatokra jellemz. A benti macskk hajlamosak az lmodozsra s sokkal tbb levezetsre vr energia gylik fel bennk.
Hagyd, hogy tombolja ki magt, mert ez a biztos t a boldogsga s lelki egyenslya fel. Csak dlj htra a karosszkben, s lvezd az eladst!
haziallat.hu
|