Sok viselkedési formát értelmezni tudunk, de vannak olyanok is, amelyek furcsának tűnhetnek, és aggodalomra adhatnak okot. A legtöbb esetben ezek a viselkedési formák teljesen ártalmatlanok.
Cicád összekocogtatja a fogait?
A macskád hosszú ideje figyel valamit, felveszi a készenléti testhelyzetet, és a fogait csattogtatja, esetleg furcsa, "mekegő" hangokat ad ki.
Ez olyankor történik, amikor kinézett magának egy célpontot, de nem tudja megközelíteni azt - legyen szó egy légyről, vagy egy madárról, amely egy közeli fán üldögél. Senki sem tudja pontosan, hogy miért is szokták a macskák ezt csinálni, de a macskák viselkedésének tanulmányozásával foglalkozó Desmond Morris felállított erről egy elméletet. Ő azt gondolja, hogy ilyenkor a macska a halálos harapás végrehajtása után sóvárog, szinte elképzeli, ahogyan elharapja az áldozat torkát.
Grimaszol?
Az is előfordulhat, hogy a macska valamit erősen megszagolgat. Ilyenkor úgy néz ki, mintha gúnyosan vigyorogna, vagy grimaszolna. Ez nevezzük Flehmen-reakciónak, ilyenkor az állat felhúzza a felső ajkait, és az aromát nemcsak megszagolja, hanem meg is kóstolja. A macska szájában, a szájpadlás mögött, az orrüreg hátsó részében egy páros vomeronazális szerv található, amit más néven Jacobsen szervnek hívunk. Ez a rész rendkívül érzékeny a levegőben lévő kémiai anyagokra. Hogy még tovább tanulmányozza az észlelt szagot, a macska a nyelvével is belekóstol az újonnan felfedezett aromába, ettől néz ki úgy, mintha grimaszolna.
Macskád nem takarít el maga után?
A macskák általában nagyon igényesek, ha a végtermékük eltakarításáról van szó, mert semmilyen nyomot nem hagyhatnak maguk után, hogy egy potenciális ragadozó rájuk találjon. De az olyan macska, amelyik elvégzi a dolgát, és nem takarít el maga után, hanem otthagyja a végterméket, hogy mindenki láthassa, az a következőt üzeni a külvilágnak: „ Hé, itt vagyok! És akkor mi van?"
A kinti macskák között gyakran előfordulhatnak kisebb-nagyobb verekedések, mert mindegyik macska megjelöli a saját területét, és a betolakodóknak jól ellátja a baját. Ha a kinti macskák egy verekedős, vagy egy nem ivartalanított szomszéd cica miatt nem érzik magukat kellőképpen biztonságban, akkor a dolgukat nem odakint a szabad ég alatt, hanem odabent fogják elvégezni.
Ha a macskád odakint végzi el a dolgát, nem sokat tehetsz ellene. Persze nem árt eltakarítanod, nehogy valaki belelépjen. Fontos, hogy legyen egy macskakijárat, így a cicád akkor mehet ki, amikor csak kedve tartja.
De ha macskád jobban kedveli a bentlakást, akkor biztosíts neki búvóhelyeket, hogy nagyobb biztonságban érezhesse magát, egy macskaalmot, hogy legyen hová végeznie a dolgát, és egy kaparófát, hogy szegény macskának legyen min nyomokat hagynia maga után. Kipróbálhatsz olyan szert is, ami a macskák pofatájéki feromonjainak mesterséges változatát tartalmazza, spray és párologtató formájában egyaránt kapható. Ezt a készítményt kimondottam arra fejlesztették ki, hogy a kandúrod jól érezze magát a bőrében, csökkentse a karomélezési és területjelölési szokásainak megnyilvánulásait.
A cica ugrándozik, dörgölőzik?
Amikor a macska a lábad előtt ide-oda ugrándozik, az azért van, mert nem tud felugrani egészen az arcodig, hogy hozzád dörgölőzhessen. Ezért azzal is megelégszik, hogy jól hozzádörgölőzik a lábadhoz. Ez a viselkedési forma egy finom üdvözlő puszinak felel meg.
Imád, mégis megharap?
Egyik pillanatban megsimogatod, a másikban meg azon veszed észre magad, hogy a macska kegyetlenül harapdálja a karodat. Ilyenkor azt próbálja a tudtodra adni, hogy már megkapta a neki járó törődést.
Bizonyára nem vetted észre a finomabb jeleket és célzásokat, mint például a farokcsóválást, a hatalmasra tágult pupillákat, vagy a hátralapított füleket. A macska ezután kissé el fogja szégyellni magát és eloldalog. Nem szerette volna megharapni és összekarmolni a szeretett gazdiját, de mi mást tehetett volna?
Legközelebb, amikor megsimogatod, figyelj az előjelekre - így megúszhatod a könyörtelen támadást.
Hány a cica?
A macskák többet és gyakrabban hánynak, mint az emberek, ezért semmi ok az aggodalomra. A macskák elég gyakran szőrgombócokat hánynak ki. Ha a cicád nem sokkal evés után hány, és ami kijön, az nem sokban különbözik attól, ami bement, akkor valószínűleg anélkül ette meg az ételt, hogy azt előzőleg megrágta volna.
De ha a macskád a nap folyamán többször is hány, akkor jobb lesz megfigyelés alatt tartanod. A macska nagyon jól tudja színlelni, hogy minden rendben van, úgyhogy légy elővigyázatos! Hasmenése van? A harmadik szemhéj is láthatóvá vált? Feltűnően folyik a nyála? Akkor mihamarabb el kell vinni az állatorvoshoz!
Rágja a karmát?
A macskák gyakran a hátsó lábaikon levő karmukat rágcsálják. Ilyenkor a régi karom tokját távolítják el fogaik segítségével, hogy a friss karmok, amik ezek alatt lapunak, könnyebben előbújhassanak. Erre a dologra azért van szükség, mert a hátsó lábukon a karmaikat nem tudják a fánál megélezni.
Fel-alá szaladgál?
Akadnak még olyan macskatulajdonosok is, akik még nem látták, amint a macskát elkapja az „ötperc" - ilyekor körbe-körbe rohangál a házban, a macskabejáraton ki-be szaladgál, felpattan a székekre, kifut a kertig, nyelvét csettintgeti. A farka általában egy fordított „U" - alakot vesz fel. Amikor ez az őrületes aktivitás véget ér, a macska egy teljesen más viselkedési formát vesz fel, mintha az előbbi meg sem történt volna.
A macskák így vezetik le a fölösleges energiájukat, ilyenkor valójában nagyon boldogok és elégedettek. Ez az "őrült" viselkedésforma főként a fiatalabb állatokra jellemző. A benti macskák hajlamosak az álmodozásra és sokkal több levezetésre váró energia gyűlik fel bennük.
Hagyd, hogy tombolja ki magát, mert ez a biztos út a boldogsága és lelki egyensúlya felé. Csak dőlj hátra a karosszékben, és élvezd az előadást!
haziallat.hu
|