KULLANCS
A kullancs, apró nyolclábú parazita, elsősorban füves, erdős területek lakója. Melegvérű állatok bőrébe kapaszkodik erős szájszervével. A kullancs jól látható, kisebb-nagyobb, kiemelkedés az állat bőrén, színe lilás-barnás. Mivel igen sok vírust terjeszthet, gyorsan meg kell szabadulnunk tőle, mihelyt észrevesszük. Nem lehet egyszerűen kihúzni, mivel ha belefúrják magukat a bőrbe, olyan anyagot bocsátanak ki magukból, mely valósággal beragasztja őket a helyükre. Így megeshet, hogy a fej bennszakad, mintegy megduplázva a fertőzés veszéylét. Csak akkor neged szorításából, ha már elpusztult, ezért úgy kell elpusztítanunk, hogy még benne van a macskában. Ezt valamilyen levegőt át nem eresztő, anyag bőrre való felvitelével érhetjük el, kenjünk a kullancsra és a környező bőrfelületre petróleumzselét, körömlakklemosót, vagy helyezzünk rá orvosi alkohollal átitatott vattapamacsot. Miután a kullancs elpusztult, vegyük ki a macska bőréből. ( A legújabb kutatások szerint ne kenjük be a kullancsot semmivel, hanem egyszerűen csbarjuk ki a bőrből!) Kezelhetjük az állatot speciális, kullancseltávolító spray-vel.
TETVESSÉG
Az apró, szürke élősködő, a tetü, fertőzött egyedekkel való közvetlen érintkezés és fertőzött tárgyakkal való kapcsolat útján terjed. legtöbbször általánosan legyengült állapotba került macskáknál jelentkezik.
A tetü egyik típusa a vért szívja, míg a másik fajta az állat elhalt bőrével és szőrével táplálkozik (bleee :S-Sziszy.) A fertőzöttség egyik első jele, hogy a macska rendszeresen vakaródzik. A vakatódzás során időnként sikerült eltávolítania szőréből egy-két élősködőt, vagy aprócska, fehér petét. A a fertőzést nem kezeljük, az állat vészesen vérszegénnyé és betegessé válik. Kezeljük tehár tetü ellen erre a célra kapható samponnal, majd fésüljük át többször az állat bundáját sőrő fogú fésűvel, hogy eltávolítjuk a megmaradt élősködőket és petéiket. A műveletet valószínűleg többször is meg kell majd ismételni.
|