KULLANCS
A kullancs, apr nyolclb parazita, elssorban fves, erds terletek lakja. Melegvr llatok brbe kapaszkodik ers szjszervvel. A kullancs jl lthat, kisebb-nagyobb, kiemelkeds az llat brn, szne lils-barns. Mivel igen sok vrust terjeszthet, gyorsan meg kell szabadulnunk tle, mihelyt szrevesszk. Nem lehet egyszeren kihzni, mivel ha belefrjk magukat a brbe, olyan anyagot bocstanak ki magukbl, mely valsggal beragasztja ket a helykre. gy megeshet, hogy a fej bennszakad, mintegy megduplzva a fertzs veszylt. Csak akkor neged szortsbl, ha mr elpusztult, ezrt gy kell elpuszttanunk, hogy mg benne van a macskban. Ezt valamilyen levegt t nem ereszt, anyag brre val felvitelvel rhetjk el, kenjnk a kullancsra s a krnyez brfelletre petrleumzselt, krmlakklemost, vagy helyezznk r orvosi alkohollal titatott vattapamacsot. Miutn a kullancs elpusztult, vegyk ki a macska brbl. ( A legjabb kutatsok szerint ne kenjk be a kullancsot semmivel, hanem egyszeren csbarjuk ki a brbl!) Kezelhetjk az llatot specilis, kullancseltvolt spray-vel.
TETVESSG
Az apr, szrke lskd, a tet, fertztt egyedekkel val kzvetlen rintkezs s fertztt trgyakkal val kapcsolat tjn terjed. legtbbszr ltalnosan legyenglt llapotba kerlt macskknl jelentkezik.
A tet egyik tpusa a vrt szvja, mg a msik fajta az llat elhalt brvel s szrvel tpllkozik (bleee :S-Sziszy.) A fertzttsg egyik els jele, hogy a macska rendszeresen vakardzik. A vakatdzs sorn idnknt sikerlt eltvoltania szrbl egy-kt lskdt, vagy aprcska, fehr pett. A a fertzst nem kezeljk, az llat vszesen vrszegnny s betegess vlik. Kezeljk tehr tet ellen erre a clra kaphat samponnal, majd fsljk t tbbszr az llat bundjt sr fog fsvel, hogy eltvoltjuk a megmaradt lskdket s petiket. A mveletet valsznleg tbbszr is meg kell majd ismtelni.
|